روایت سرپرست اداره‌کل ورزش و جوانان اصفهان از تغییرات؛ انتخابات هیئت‌ها را مهندسی نمی‌کنیم

سرپرست اداره‌کل ورزش و جوانان اصفهان

روایت سرپرست اداره‌کل ورزش و جوانان اصفهان از تغییرات؛ انتخابات هیئت‌ها را مهندسی نمی‌کنیم

گروه استان‌ها- دیگر می‌توان ادعا کرد حواشی مجامع انتخاباتی هیئت‌های ورزشی به جزء جدانشدنی ورزش استان‌ها تبدیل شده؛ موضوعی که سرپرست اداره‌کل ورزش و جوانان استان آن را یکی از چند آسیب اصلی ورزش اصفهان می‌داند و مدعی است برای رفع آن برنامه دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، اردیبهشت اصفهان از نیمه گذشته بود که زمزمه‌های چندین ماهه تغییر در رأس اداره‌کل ورزش و جوانان استان رنگ واقعیت به خود گرفت و قرعه فال این بار به نام یک فوتبالیست قدیمی افتاد و سرانجام سیدمحمد طباطبایی به جای محمد سلطان‌حسینی بر صندلی سرپرستی اداره‌کل ورزش و جوانان استان تکیه زد.

هرچند 17 اردیبهشت ماه و پس از معرفی طباطبایی برخی در اصفهان این تغییر را ناگهانی قلمداد کرده و با دیده تعجب به آن می‌نگریستند، واقعیت این بود که این جابه‌جایی از چند ماه قبل محتمل می‌نمود و پس از معرفی چند گزینه جدی برای جانشینی مدیرکل سابق که هرکدام به دلایلی شانس مدیریت بر ورزش اصفهان را پیدا نکردند، روند رایزنی‌ها برای معرفی گزینه جدید حتی جدی‌تر از قبل و از کانال‌های مختلف دنبال می‌شد.

در این روزها کم‌کم به گذشت 2 ماه از معرفی سکاندار جدید ورزش اصفهان نزدیک می‌شویم. هرچند سیدمحمد طباطبایی هنوز در ابتدای این راه قرار دارد اما تجربه مدیریتی او در ورزش اصفهان مانند ریاست 10 ساله بر اداره ورزش و جوانان شهرستان نجف‌آباد و معاونت ورزشی اداره ورزش و جوانان شهرستان اصفهان و البته انجام برخی تغییرات در بخش‌های گوناگون اداره‌کل در هفته‌های گذشته فرصتی را برای طرح سوالات گوناگون از او در دفتر نمایندگی خبرگزاری تسنیم در استان اصفهان فراهم کرد.

بخش نخست گپ و گفت با چهاردهمین مدیرکل ورزش و جوانان استان را با سوالی درباره معیار او برای انجام برخی تغییرات در اداره‌کل آغاز کردیم.

چالش نیروی انسانی، مجامع انتخاباتی، توزیع غیریکسان منابع و ماده 88

طباطبایی در ابتدا ابراز امیدواری کرد در سایه تعامل با اصحاب رسانه اصفهان ورزش این استان به جایگاه شایسته خود دست پیدا کند و در ادامه درباره تغییرات صورت‌گرفته اظهار داشت: هر مدیر جدیدی نگاهی تحول‌محور نسبت به تغییرات دارد. ورزش استان اصفهان در بخش سرمایه انسانی دچار آسیب‌هایی شده که در حوزه‌های گوناگون نمود پیدا کرده بود. بنابراین نخستین آسیب‌شناسی ما درباره منابع انسانی درون اداره‌کل بود و اعتقاد داشتم تا از درون سیستم به آسیب‌شناسی حول محور برنامه‌های خود نپردازم، نمی‌توانیم به صورت برون سازمانی با تمام ظرفیت‌هایی که در استان وجود دارد برای پیشرفت حوزه‌های ورزش و جوانان هم‌سو شویم. به همین دلیل بر اساس اهداف و برنامه‌های خود دست به تغییراتی زدم و شعار ما در این مورد شایسته‌سالاری است و امیدوارم نیت‌مان نیز همین باشد، نه اینکه خدای نکرده بر اساس حب و بغض عمل کنیم. تلاش کردیم از تخصص و تجارب افراد استفاده کرده و شایسته‌سالاری را در بدنه نیروی انسانی اداره‌کل حاکم کنیم.

وی مباحث پیرامون انتخابات هیئت‌های ورزشی را دومین آسیب ورزش اصفهان دانست و هیئت‌های ورزشی را بازوان اجرایی ورزش اصفهان نامید و افزود: در مجامع انتخاباتی صحبت از برخی آسیب‌ها و یا مهندسی مجامع انتخاباتی وجود داشت. رویه ما این خواهد بود که قصد مهندسی و ورود به هیچ انتخاباتی را نداریم و اعضای هر مجمع انتخاباتی باید بر اساس انتخاب درست خود شایسته‌سالاری را در آن هیئت حاکم کنند. درست است که مدیرکل ورزش و جوانان استان به عنوان نایب‌رئیس مجمع در هر انتخابات یک رأی دارد اما قصد داریم برای مرحله پیش از انتخابات، آیین‌نامه‌‌ای تدوین کنیم تا هرکسی به خود اجازه کاندیدا شدن ندهد، چون برخی اوقات همین افراد رئیس یک هیئت فوق‌تخصصی شده‌اند، در حالی که نه تجربه و تخصص دارند و نه افرادی را می‌شناسند که به آنها مشاوره درست دهند. ضمن اینکه طبق دیدگاه اقتصادی یا سیاسی خود، از افراد اقتصادی یا سیاسی استفاده می‌کنند، نه افراد متخصص که به ورزش اصفهان آسیب می‌زند. باید از کاندیداها برنامه بخواهیم که در کارگروه‌های تخصصی بررسی و مشخص شود با اهداف کلان اداره‌کل ورزش و جوانان هم‌سو هست یا خیر؛ اهدافی که برشی از برنامه‌های راهبردی وزارت ورزش و جوانان است.

سرپرست اداره‌کل ورزش و جوانان استان اعتقاد دارد سوای گزینش‌های معمول، این افراد باید از نظر شرایط احراز از ورزش شناخت داشته باشد، چون امروزه ورزش یکی از پیچیده‌ترین مقوله‌های اجتماعی است و امکان ندارد که نگاه به این حوزه سطحی باشد.

انتخابم 7 ماه طول کشید

وی از عدم نگاه عدالت‌محور در توزیع منابع به عنوان سومین آسیب و تهدیدی بالفعل برای ورزش اصفهان یاد کرد و گفت: حدود 7 ماه درگیر پروسه انتخاب به عنوان سرپرست اداره‌کل ورزش و جوانان استان بودم و 3 مرحله با وزیر ورزش و جوانان و چند بار با استاندار اصفهان دیدار داشتم و برنامه‌هایم برای حوزه‌های ورزش و جوانان در حوزه معاونت‌های گوناگون 2 بار ارائه شده است. در این 7 ماه چون خودم جزئی از بدنه مدیریتی ورزش استان بودم، تلاش کردم در تمام ابعاد دست به آسیب‌شناسی بزنم. ما منابع محدودی داریم و بهترین نگاه مدیریتی به این منابع محدود نگاه عدالت‌محور است. نخستین موضوعی که یک مدیر را به سوی جاری کردن عدالت در ورزش سوق می‌دهد، آمایش سرزمین است. اگر با این نگاه در شهرستان‌ها و روستاها جلو برویم عدالت بر اساس همان منابع محدود پیاده می‌شود.

برخی ساخت و سازهای ورزشی نتیجه چک و چانه‌زنی بوده است

طباطبایی برخی ساخت و سازهای ورزشی در استان در سال‌های اخیر را بر اساس سیستم چانه‌زنی دانست و تصریح کرد: برخی فرمانداران و نمایندگان مجلس با رایزنی در محلی سالنی ساخته‌اند که نگاه آمایش جمعیتی و ورزشی برای آن در نظر گرفته نشده و تنها سرمایه‌ای از بین رفته است. متأسفانه این سالن‌ها یکی دو تا هم نیست و تعداد زیادی فضای ورزشی را شامل می‌شود. در نخستین سفر شهرستانی خود به فریدن، فریدونشهر و بویین‌میاندشت رفتم و سالنی نیمه‌کاره که 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشت شرایط اسف‌باری پیدا کرده بود و استفاده دیگری از آن می‌شد! زمانی که سرمایه 2 تا 3 میلیاردی را به یک نقطه از استان می‌برید باید نگرش به ورزش در آن منطقه تغییر کند. ورزش، بازی و ملعبه نیست بلکه فرهنگ و مقوله‌ای اجتماعی است که می‌تواند در تمام حوزه‌ها نقش‌آفرینی کند. با صدای بلند اعلام می‌کنم که از امروز نگاه اداره‌کل ورزش و جوانان استان به اماکن ورزشی، ابتدا اماکن فرهنگی است و سپس ورزشی. نمی‌خواهیم کاربری فضاهای ورزشی را تغییر دهیم اما سالنی که برای ورزش ساخته شده نباید کاربری اقتصادی و غیرورزشی وجود داشته باشد. بر اساس اعتقادات خود اماکن ورزشی را مکان‌هایی مقدس برای تذهیب نفس می‌دانیم.

وی در این بخش از سخنان خود به چالش اجرای ماده 88 (واگذاری اماکن ورزشی به بخش خصوصی) رسید و آن را فرصتی دانست که امروز به تهدید تبدیل شده است. طباطبایی ادامه داد: در کنار اصل سوم قانون اساسی، ماده 88 را به عنوان قانون الحاقیه قرار دادند تا کاهش تصدی‌گری و کوچک‌سازی دولت رقم بخورد و با توجه به اصل 44 قانون اساسی، فضاهای مازاد ورزشی را در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم، در حالی که امروز فضاهای کاملاً تخصصی نیز در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته که تهدید و آسیبی جدی برای ورزش است.

سرپرست اداره‌کل ورزش و جوانان استان اصفهان در پاسخ به اینکه آیا در اجرای ماده 88 شاهد تغییر رویه خواهیم بود، اضافه کرد: این اماکن متأسفانه به صورت 3 ساله واگذار شده و باید به این قراردادهای حقوقی پایبند باشیم اما ماده 88 فرصتی پیش‌روی ورزش است که باید با نگاه دقیق و عمیق نسبت به فضاهای تخصصی، عمومی و چندمنظوره اجرا شود. از برخی سالن‌ها مانند خانه ژیمناستیک تنها یک مورد در کل استان وجود دارد که واگذاری آن به بخش خصوصی باعث شده شرایط به شکلی رقم بخورد که امروز می‌بینیم آن هیئت و بخش خصوصی بر سر سانس‌های آن تفاهم ندارند. همچنین چندین میلیارد تومان سرمایه در برخی از این مکان‌ها وجود دارد که در کارشناسی‌ها دیده نشده و ابزار دست هیئت و ورزشکار است و با این کار، ورزشکاران به سرباز بدون اسلحه تبدیل شده‌اند و نمی‌توانیم از این هیئت‌ها انتظار استعدادیابی، نخبه‌پروری و قهرمان‌پروری داشته باشیم. تمام این مراحل در مکان‌های ورزشی اختصاصی شکل می‌گیرد در حالی که این مکان‌ها برای درآمدزایی به بخش خصوصی واگذار شده است. بحث سالن‌های چندمنظوره با سالن تخصصی تفاوت دارد. سالن ژیمناستیک فوق‌تخصصی و  این رشته، پایه تمام رشته‌های ورزشی است و بسیاری از قهرمانان ووشو، کشتی و دوومیدانی از رشته ژیمناستیک استعدادیابی شده‌اند.

وی این آسیب‌ها را مربوط به یک شخص ندانست و تأکید کرد برای رفع آنها باید از ابزارهای لازم و همراهی جامعه ورزش استان برخوردار باشد.

طباطبایی از ترسیم چشم‌انداز برای ورزش استان در قالب برنامه استراتژیک سخن گفت و افزود: به وزیر ورزش و جوانان هم گفتم که اگر یک روز هم در اداره‌کل ورزش و جوانان استان باشم برای همان یک روز هم برنامه دارم. بر همین اساس نقطه ضعف قوت، فرصت و تهدید ورزش اصفهان را شناسایی کردیم. البته زمانی به آسیب‌‌شناسی می‌رسیم که بدانیم کجا هستیم و قرار است به کجا برسیم، بنابراین در این مدت به تحلیل وضعیت موجود پرداختیم و به آسیب‌هایی در اداره‌کل ورزش و جوانان رسیدم که در 18 سال حضور در آن اصلاً به آنها فکر هم نکرده بودم چون نگاه فعلی من کل‌نگر است نه جزءنگر.

وی سرمایه‌ انسانی را از جمله نقاط قوت اداره‌کل ورزش و جوانان استان دانست و باشگاه‌های حرفه‌ای، مدیران کارآمد و کاربلد و صنایع بزرگ را فرصت‌های پیش‌روی ورزش اصفهان نامید.

حواشی باشگاه‌داری در سایر استان‌ها در اصفهان وجود ندارد

سرپرست اداره‌کل ورزش و جوانان استان به حواشی بسیار تشکیل تیم‌های فوتسال یا والیبال در برخی استان‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: این در حالی است که باشگاه‌های بزرگ در استان اصفهان سالیان سال بدون کمترین حاشیه برای اداره‌کل و استانداری، فعالیت می‌کنند. شاید برخی اوقات تماشاگران به دلیل باخت یا حق‌خوری واکنش‌هایی داشته‌اند اما در شاکله باشگاه‌ها شاهد بروز مشکل نبوده‌ایم. از طرف دیگر باید به باشگاه‌هایی که در کنار سپاهان و ذوب‌آهن مشق حرفه‌ای‌گری می‌کنند کمک کرد و ذوب‌آهن و سپاهان که در ورزش حرفه‌ای کشور و منطقه بِرند هستند می‌توانند با سایر باشگاه‌های استان هم‌افزایی داشته باشند.

وی در پاسخ به اینکه از میان طیف‌های گوناگون ورزشی، مدیریتی و اقتصادی که ریاست هیئت‌های ورزشی استان را بر عهده می‌‌گیرند، به نظر او بهترین افراد برای ریاست هیئت‌ها چه کسانی هستند، گفت: منابع مالی هیئت‌های ورزشی یکی از مشکلات ورزش اصفهان است اما همه چیز را خلاصه در منابع مالی نمی‌بینم. اگر متخصصان ورزشی در رأس هیئت‌ها قرار گیرند می‌توانیم در بدنه آنها از افرادی که تمکن مالی دارند و یا مدیران مانند مدیران شهری نیز استفاده کنیم. اولویت ما افراد متخصص است چون تخصص بر همه این موارد ارجحیت دارد. با منابع مالی اندک اما با برنامه و شناخت می‌توان نتایج بهتری کسب کرد، همان‌طور که این موضوع در سال‌های اخیر با آزمون و خطا در هیئت‌های ورزشی ثابت شده است و برخی اوقات مدیران موفق در هیئت‌ها به توفیقی نرسیده‌اند و یا برخی روسای متمول حتی بر سر اینکه اداره‌کل منابع مالی در اختیار آن هیئت نمی‌گذارد دچار چالش شده‌اند.