عملکرد ذوب‌آهن و الاتحاد در یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا؛ غول‌کشی در ابوظبی

عملکرد ذوب‌آهن و الاتحاد در یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا؛ غول‌کشی در ابوظبی

عملکرد ذوب‌آهن و الاتحاد در یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا؛ غول‌کشی در ابوظبی

تیم فوتبال ذوب‌آهن در مرحله یک‌هشتم نهایی رقابت‌های لیگ قهرمانان به مصاف پنجمین تیم پرافتخار این رقابت‌ها می‌رود.

ذوب‌آهن و الاتحاد عربستان در حالی آماده پیکار در بازی رفت مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا می‌شوند که این دیدار نخستین رویارویی آنها در رقابت‌های آسیایی نیست. این 2 تیم نخستین بار در مرحله گروهی رقابت‌های سال 2010 لیگ قهرمانان مقابل هم به میدان رفتند که نتیجه دیدار رفت به تساوی 2 بر 2 انجامید و در دیدار برگشت ذوبی‌ها با تک گل خلعتبری حریف عربستانی را شکست داده‌اند.

ذوب‌آهن در مرحله یک هشتم نهایی سال 2010 به مصاف مس کرمان رفت و این تیم را شکست داد و الاتحاد با 8 امتیاز در مرحله گروهی سوم شد و مجوز صعود را به دست نیاورد. ذوب‌آهن و االاتحاد در ادوار مختلف لیگ قهرمانان آسیا تاکنون موفق شده‌اند به ترتیب 5 و 7 بار به مراحل بالاتر صعود کنند.

ذوب‌آهن

ذوب‌آهن پیش از این موفق به حضور در 7 دوره از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا شده و فصل جاری هشتمین حضور این تیم در این رقابت‌ها به شمار می‌آید. سبزپوشان در 4 دوره از 7 حضور قبلی توانسته‌اند از مرحله گروهی صعود کرده و مجوز حضور در مراحل بالاتر را داشته باشند و این پنجمین حضور سبزپوشان در مرحله یک‌هشتم نهایی است.

سال2010

نخستین تجربه حضور ذوب‌آهن در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا، مربوط به سال 2010 است. در این فصل از رقابت‌ها ذوب‌آهن در گروه B با تیم‌های بنیادکار ازبکستان، الاتحاد عربستان و الوحده امارات هم‌گروه شد. سبزپوشان در مرحله گروهی موفق شدند با کسب 4 برد، یک تساوی و یک شکست، 13 امتیاز کسب کرده و به عنوان صدرنشین گروه همراه با بنیادکار به مرحله حذفی صعود کنند. در مرحله یک هشتم نهایی ذوب‌آهن به مصاف تیم مس کرمان رفت و این تیم را با نتیجه یک بر صفر شکست داد.

در مرحله یک چهارم نهایی سبزپوشان مقابل تیم پوهانگ استیلرز کره جنوبی قرار گرفته و در مجموع 2 بازی موفق شدند این تیم را با نتیجه 3 بر 2 شکست دهند. ذوب‌آهن در نیمه‌نهایی در مجموع 2 بازی الهلال عربستان را با نتیجه 2 بر صفر حذف کرد و به فینال مسابقات راه یافت و مقابل تیم سئونگنام ایلهوا چونما کره جنوبی 3 بر یک نتیجه را واگذار کرد تا در نهایت در دومین تجربه حضور در لیگ قهرمانان آسیا به عنوان نایب‌قهرمانی دست یابد.

سال2011

دومین تجربه ذوب‌آهن در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا در سال 2011 رقم خورد. ذوب‌آهن که عنوان نایب‌قهرمانی فصل پیش را یدک می‌کشید، در این فصل در گروه D با تیم‌های الریان، الشباب عربستان و الامارات هم‌گروه شده و با به دست آوردن 4 برد، یک تساوی و یک شکست، 13 امتیاز کسب کرده و به عنوان تیم نخست راهی دور بعد شد. ذوب‌آهن در مرحله یک هشتم نهایی مقابل تیم النصر قرار گرفت و موفق شد با نتیجه 4 بر یک این تیم را شکست دهد. سبزپوشان اصفهانی در مرحله یک چهارم نهایی مقابل سوون سامسونگ به میدان رفته و در مجموع 2 بازی با نتیجه 3 بر 2 شکست خورده و حذف شدند.

سال2016

چهارمین حضور ذوب آهن در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا به سال 2016 برمی‌گردد. ذوب‌آهن در این فصل در گروه B قرار گرفته و با تیم‌های النصر عربستان، لخویا و بنیادکار همگروه شده و با کسب 4 برد و 2 تساوی و بدون شکست با 14 امتیاز به عنوان تیم اول راهی دور بعد شد. در مرحله یک هشتم نهایی ذوب‌آهن به مصاف العین امارات رفت و در مجموع دوبازی مقابل این تیم با نتیجه 3 بر یک شکست خورد و از گردونه رقابت ها حذف شد.

سال2018

فصل گذشته آخرین حضور سبزپوشان در مرحله حذفی است. ذوبی‌ها که با شکست دادن تیم آیزول هند در مرحله پلی‌آف به مرحله گروهی رسیده بود، با تیم‌های الوحده، الدوحیل و لوکوموتیو تاشکند هم‌گروه شده و با کسب 7 امتیاز، با استفاده از قانون تفاضل گل بیشتر به عنوان تیم دوم به مرحله یک‌هشتم نهایی صعود کردند. ذوب‌آهن در مرحله یک‌هشتم نهایی حریف استقلال تهران شده و در مجموع 2 بازی با نتیجه 3 بر 2 مقابل این تیم شکست خورد و از گردونه رقابت‌ها حذف شد.

الاتحاد

نماینده عربستان در شکل جدید لیگ قهرمانان آسیا تاکنون 8 بار شرکت کرده‌ و فصل جاری نهمین حضور آنها محسوب می‌شود. الاتحاد از 8 حضور قبلی 7 بار موفق به صعود از مرحله گروهی شده و این فصل برای نهمین بار به مرحله یک هشتم نهایی رسیده‌ است. الاتحاد با 2 عنوان قهرمانی در سال‌های 2004 و 2005 و همچنین یک نایب‌قهرمانی در سال 2009 به همراه تیم چونبوک هیوندای موتورز کره جنوبی، پنجمین تیم پرافتخار این رقابت‌ها به شمار می‌آید.

سال2004

الاتحاد ورژن جدید رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا را درخشان آغاز کرده و در نخستین حضورش در این رقابت‌ها به مقام قهرمانی دست یافته است. تیم الاتحاد نخستین بار در سال 2004 بود که مجوز حضور در رقابت‌های لیگ قهرمانان را به دست آورد. الاتحاد در آن فصل از رقابت‌ها با تیم‌های سپاهان، العربی کویت و نفت‌چی ازبکستان هم‌گروه بوده و با کسب 4 برد، یک تساوی و یک شکست 14 امتیاز به دست آورده و با استفاده از قانون تفاضل گل بهتر نسبت به نماینده ایران راهی مرحله حذفی شد.

الاتحادی‌ها در مرحله یک‌هشتم نهایی مقابل دالیان هایچانگ چین به میدان رفته و در مجموع دو بازی با نتیجه 2 بر یک این تیم را شکست دادند. الاتحاد در مرحله نیمه‌نهایی تیم چونبوک هیوندای موتورز کره جنوبی را با نتیجه 4 بر 3 شکست داده و به فینال رقابت‌ها راه یافت. الاتحاد در فینال مقابل دیگر نماینده کره جنوبی سئونگنام به میدان رفته و یکی از پرگل‌ترین کامبک‌های تاریخ این جام را رقم زد. در بازی رفت تیم سئونگنام با نتیجه 3 بر یک پیروز شد و شاید کمتر کسی فکر می‌کرد که در نهایت این تیم عربستانی باشد که جام را بالای سر می‌برد، اما الاتحادی‌ها در بازی برگشت با 5 گل تیم کره‌ای را در هم کوبیدند و با نتیجه 6 بر 3 جام قهرمانی را به دست آوردند.

سال 2005

بر اساس قوانین لیگ قهرمانان در فصل‌های ابتدایی تیم قهرمان هر فصل از مرحله یک‌چهارم نهایی وارد رقابت‌های فصل آینده می‌شد و بر همین اساس الاتحاد در فصل 2005 که عنوان قهرمانی دوره قبل را یدک می‌کشید، از مرحله یک‌چهارم نهایی وارد مسابقات شده و به مصاف تیم شاندونگ لیونگ چین رفته و در مجموع 2 بازی این تیم را با نتیجه 8 بر 3 درهم کوبید. الاتحاد روند طوفانی خود را در نیمه‌نهایی نیز ادامه داده و تیم بوسان ای‌پارک کره جنوبی را در مجموع 2 بازی با 7 گل شکست داد و با اقتدار به فینال رسید. بازی فینال بین تیم‌های العین و الاتحاد برگزار می‌شد و عربستانی‌ها العین را نیز با نتیجه 5 بر 3 شکست دادند تا مقتدرانه در قهرمانی دبل کنند.

سال2009

الاتحاد در سومین حضورش در مرحله حرفی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، باز هم درخشان ظاهر شده و تا فینال رقابت‌ها پیش رفت. نماینده عربستان که با تیم‌های استقلال، الجزیره و ام‌صلال هم‌گروه بود، با 12 امتیاز سرگروه شده و به مرحله یک‌هشتم نهایی راه یافت. الاتحاد در این مرحله به مصاف دیگر تیم عربستانی، الشباب رفته و این تیم را با نتیجه 2 بر یک شکست داد. در مرحله یک‌چهارم نهایی الاتحاد مقابل پاختاکور به میدان رفته و با نتیجه 5 بریک از سد این تیم گذشت و در نیمه‌نهایی نیز ناگویا گرامپوس ژاپن را با نتیجه پرگل 8 بر 3 درهم کوبیده و به فینال رسید. تیم کره‌ای پوهانگ استیلرز رقیب الاتحاد در فینال بود و تیم کره‌ای در پایان بازی با نتیجه 2 بر یک پیروز شد تا عربستانی‌ها از رسیدن به جام باز بمانند.