اصفهان| وقتی واقعیات «بهشت‌آباد» در فضای غبارآلود رسانه‌ای گم می‌شود‌

بهشت‌آباد

اصفهان| وقتی واقعیات «بهشت‌آباد» در فضای غبارآلود رسانه‌ای گم می‌شود‌

گروه استان‌ها – اهداف ملی و بزرگ ابر‌پروژه “بهشت‌آباد” در کش‌وقوس اظهارنظرهای شخصی رنگ باخته و امروز در انتظار‌ نظری قطعی و محکم برای پایان‌دادن به این چالش است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، اهداف ملی و بزرگ ابر پروژه بهشت آباد کماکان در کش و قوس‌های فراوان اظهار نظرهای شخصی رنگ باخته است و مسیر قانونی طی شده این پروژه حیاتی نیز اغلب با نظراتی غیرکارشناسی و گمراه کننده به ورطه فراموشی سپرده شده است.

به گفتهرئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان، پروژه بهشت آباد مراحل قانونی خود را طی کرده و تمام جوانب آن از جمله مسائل محیط زیستی حل شده است. بنابراین همه احتمالات و عوارض آن پیش‌بینی و مشخص شده که مشکلی برای آب خوزستان به وجود نمی‌آورد و بنابرایننمی‌توانند این پروژه را تعطیل کنند.

سید مسعود خاتمی با تاکید بر اینکه این پروژه بر مبنای ساماندهی آب‌های مازاد و هدر رفته بنا شده می‌گوید: برای رفع ابهامات به وجود آمده در خصوص این پروژه باید با نمایندگان و وزیر نیرو جلسه بگذاریم و از آنجایی که مردم خوزستان انسان‌های منطقی هستند و مردم اصفهان نیز به دنبال ضرر رساندن نیستند، این ابهامات رفع خواهد شد.

اثر بی‌اثری بر رود کارون

این در حالی است که یکی از نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی در توییتی اعلام کرده که این طرح از لحاظ محیط ‌زیستی مشکل ایجاد می‌کند، ضمن اینکه پیوست زیست محیطی نیز ندارد. از سویی دیگر یکی از اساتید این استان اطلاعات آماری را در یکی از روزنامه‌ها مطرح کرده که بنا به گفته مهدی بصیری استاد دانشگاه و کارشناس مسائل زیست محیطی، این آمار صحیح نیست و سبب دامن زدن به نگرانی مردم شده است.

مهدی بصیری، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل زیست محیطی در پاسخ به این گفته‌ها  به خبرنگار تسنیم گفت: دلسوزان استان خوزستان در ابتدا باید، نسبت برداشت بهشت‌آباد به کل جریان رود کارون را اعلام کنند؛ زیرا این نسبت به میزانی نیست که باعث خشک‌شدن آن شود و انتظار می‌رود که اعداد و ارقام را بشناسند و اطلاعات غلط به مردم ندهند.

او معتقد است که انتقال آب از مکانی به مکان دیگر زمانی قابل توجیه است که از ابعاد مختلف با ایجاد مشکل همراه نباشد اما در رابطه با پروژه انتقال آب بهشت‌آباد از اهواز و رود کارون، مقدار آبی که برداشت خواهد شد، اثر معنا داری به‌جا نمی‌گذارد. به عبارتی رود کارون 24 میلیارد متر مکعب آب دارد که نیم میلیارد از آن به استان‌های کرمان، یزد و اصفهان داده می‌شود. بنابراین اثری که برای حیات کارون ضرر داشته باشد، نیست.

به گفته بصیری: «فقط 152 میلیون متر مکعب از بهشت آباد برای جبران بخش کوچکی از حق آبه‌های برداشته شده از کشاورزان توسط پمپاژهای استان چهار محال و بختیاری و انتقال به یزد است و مابقی به استان‌های یزد و کرمان تعلق می‌گیرد.»

مخالفتی در کار نیست

مسعود تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست نیز در مصاحبه‌‌ایبه متوقف‌نبودن این پروژه اشاره کرده که پروژه‌هایی مانند بهشت آباد و بن- بروجن ردیف بودجه از مجلس و دولت دارند و وزارت نیرو اجرای آنها را ضروری می‌داند، بنابراین سازمان حفاظت محیط زیست تنها الزامات زیست محیطی طرح‌های انتقال آب را بررسی می‌کند وبخاطرلزوم رعایت آن باید مجدد تعهد بگیرد.

وی همچنین ادعای مخالفت محیط زیست با اجرای این طرح را رد کرد و گفت: محیط زیست مخالف اجرای این طرح نیست و به وزارت نیرو اعلام کردیم تا تکمیل گزارش ارزیابی زیست محیطی صبر کند؛ وزارت نیرو متولی آب کشور است وقتی اجرای یک پروژه را ضروری بداند سازمان محیط زیست تنها الزامات زیست محیطی را بررسی می‌کند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: وقتی که شوراهای بالادستی و حاکمیتی مانند وزارت نیرو اعلام می‌کنند که هیچ راهی جز انتقال آب وجود ندارد سازمان حفاظت محیط زیست نمی‌تواند با اجرای آن مخالفت کند زیرا اگر آب قطع شود مردم را در مقابل خود قرار داده است.

چالشی اساسی در مقیاسی بزرگ‌تر

به گزارش تسنیم، در کشور‌های در حال توسعه در حوزه تامین و توزیع آب شرب دیدگاه کلان دولت‌ها را به سمتی فراتر از مسائل سیاسی و قومیتی می‌کشاند. این موضوع در کشورهایی مانند ایران که نقاط نیمه‌خشک دارد و تقسیم آب به‌طور غیر یک‌نواخت توزیع می‎شود، چالشی اساسی برای برنامه ریزی در مقیاسی بزرگتر است.

 با توجه به برداشت‌های بی‌رویه و غیر‌قانونی آب از زاینده‌رود، استان اصفهان با 5 میلیون نفر جمعیت، در تامین آب شرب و آب مورد نیاز کشاورزان با بحران روبرو است و به گفته برخی از نمایندگان اصفهان به دلیل امکان پذیر نبودن برگشت روال انتقال حق‌آبه اصفهان، قرار شد کمبود آب اصفهان از طریق احداث تونل بهشت آباد و سد سوم کوهرنگ جبران شود، به‌عبارتی بدهی دولت به مردم اصفهان از این طریق صاف شود.

عملیات اجرایی تونل سوم کوهرنگ در سال 1377 و با هدف تامین آب به میزان حدود 255 میلیون متر مکعب در سال برای تامین بخشی از کمبود آب منطقه مرکزی ایران آغاز شد که قرارداد ساخت سد تونل سوم کوهرنگ نیز در سال 1389 بسته و قرار بود سال 93 به بهره برداری برسد اما عملیات اجرایی سد مخزنی این تونل در چند سال اخیر متوقف ماند. علاوه بر این با اجرای طرح بهشت‌آباد، آب صنعت و کشاورزی اصفهان، یزد و کرمان تا 20 سال آینده تأمین و از هدر رفت آب شیرین به خلیج فارس جلوگیری می‌شد.

انتهای پیام/169/ر