ماجرای ادامه دار مرمت گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌الله اصفهان؛ برفی که روی گنبد ننشست

گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌الله اصفهان

گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌الله اصفهان

ماجرای ادامه دار مرمت گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌الله اصفهان؛ برفی که روی گنبد ننشست

تنها روز برفی شهر اصفهان در زمستان امسال، توام با اتفاق عجیبی بود که آن، ننشستن برف بر روی قسمت مرمت شده گنبد مسجد شیخ لطف‌الله بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، روز برفی شهر اصفهان به مانند روزهای برفی دیگر شهرها آغاز شد. مردم از اینکه نخستین بارش برف زمستانی را در شهر خود می‌دیدند، خوشحال بودند اما شهروندانی که در آن ساعات از میدان نقش جهان عبور می‌کردند، با صحنه‌ای عجیب مواجه می‌شدند که آن هم، ننشستن برف بر روی قسمت مرمت شده گنبد مسجد شیخ لطف‌الله بود.

این موضوع زمانی اعجاب‌انگیزتر می‌شود که به یاد بیاوریم در هفته‌های گذشته، تفاوت رنگ قسمت مرمت شده گنبد با سایر قسمت‌ها باعث اعتراض شهروندان مبنی بر احتمال اشتباه در مرمت گنبد یکی از مهمترین مساجد ایران شد و اکنون با توجه به ننشستن برف بر روی قسمت مرمت شده، بار دیگر اعتراض مردم را در پی داشت.

در همین رابطه، فریدون اللهیاری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان اظهار داشت: ننشستن برف بر روی قسمت مرمت شده گنبد مسجد شیخ لطف‌الله به علت تازگی مرمت این قسمت از بنا بود و مشکلی در مرمت وجود ندارد.

وی افزود: چین و چروکی که در قسمت‌های دیگر گنبد وجود دارد، در قسمت مرمت شده از بین رفته و تبدیل به سطحی صیقلی شده است که همین مورد باعث لیز خوردن برف و عدم نشستن آن بر روی گنبد می‌شود. البته به طور طبیعی برف همواره بر روی این گنبد می‌نشیند و تازگی مرمت این قسمت از بنا نیز در ننشستن برف بر روی گنبد تاثیر دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با تکذیب به کارگیری مواد نانو در مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله گفت: اخیراً شایعاتی در فضای مجازی مبنی بر به‌کارگیری مواد نانو در مرمت گنبد مطرح شده که مورد قبول میراث فرهنگی نیست. تمامی مصالح به‌کار برده شده از مواد مرسوم برای مرمت بناها بوده و هیچ‌گونه مصالح نانویی در مرمت به‌کار نرفته است؛ ضمن اینکه اکثریت قریب به اتفاق کاشی‌های مورد استفاده قرار گرفته در مرمت، از کاشی‌های خود گنبد می‌باشد و نمی‌توان ماهیت کاشی‌ها را تغییر داد.

وی اضافه کرد: کار مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله هنوز به اتمام نرسیده و سایر قسمت‌های گنبد نیز باید مورد مرمت قرار گیرد که پیش‌بینی می‌شود با فراهم شدن شرایط، به زودی مرمت این قسمت‌ها آغاز خواهد شد.

انتهای پیام/ 174/ش