اصفهان| ورود بسیج به موضوع حاشیه شهر

ورود بسیج به موضوع حاشیه شهر

اصفهان| ورود بسیج به موضوع حاشیه شهر؛ اقدامات مؤثر برای حل مشکلات اجتماعی مناطق محروم

گروه استان‌ها ـ رئیس سازمان بسیج سازندگی استان اصفهان گفت: برای حل مسائل و مشکلات اجتماعی مناطق حاشیه شهر اقدامات مؤثری توسط بسیج انجام شد و در طرح کرامت محله‌هایی که در آنها آسیب‌های اجتماعی دیده می‌شود شاکله‌ای با محوریت مدیر محله و بسیج تشکیل شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، سرهنگ حسن عجمی با اشاره به اقدامات بسیج در مناطق حاشیه شهر اصفهان اظهار داشت: 4 ناحیه درگیر مناطق حاشیه شهر اصفهان هستند مناطقی همچون زینبیه، دارک و حصه تحت پوشش ناحیه امام صادق(ع)، محله‌های قائمیه و امیرالمؤمنین(ع) تحت پوشش ناحیه امام رضا(ع)، روستاهای حاشیه بهارستان تحت پوشش ناحیه امام حسین(ع) و محله جوی‌آباد تحت پوشش ناحیه خمینی‌شهر هستند که برای حل مشکلات و مسائل این مناطق برنامه‌ریزی و اقداماتی نیز انجام شده است.

وی ادامه داد: برای مثال برای بحث اشتغال در زینبیه یک کارگاه تولید ماسک راه‌اندازی شد و توانستیم تقریباً 600 عضو اعم از زن، مرد، طلاب و سایر افرادی را که دچار مشکل معیشتی شده ‌بودند در این کارگاه مشغول کنیم و این افراد بین یک‌میلیون تا یک‌میلیون و 300هزار تومان حقوق دریافت می‌کردند که متأسفانه قادر به پرداخت حقوق بیشتر به این افراد نبودیم ولی توانستیم برای ایجاد اشتغال در این منطقه اقدامی مؤثر داشته باشیم.

رئیس سازمان بسیج سازندگی استان اصفهان پیرامون لزوم فعالیت برای رفع مشکلات این مناطق در طولانی‌‌مدت تصریح کرد: مطالعه و پهنه‌بندی اولیه در سطح استان انجام و این مناطق تقسیم شده است. سپاه هم جهت به نتیجه رسیدن این موضوع به‌صورت جدی آن را دنبال می‌کند ولی حاشیه شهر اصفهان در یک بازه طولانی ایجاد شده است و امکان حل تمامی مشکلات در یک زمان کوتاه امکان‌پذیر نیست ولی نکته مهم این است که سپاه و بسیج به موضوع حاشیه شهر اصفهان وارد شده‌اند.

وی افزود: در مرحله سوم طرح کمک مؤمنانه برنامه‌ریزی شده است که حدود 75 درصد از بسته‌های معیشتی در مناطق حاشیه شهر توزیع شود و همچنین برای حل مسائل و مشکلات اجتماعی این مناطق نیز اقدامات مؤثری توسط بسیج انجام شده است؛ در طرح کرامت محله‌هایی که در آنها آسیب‌های اجتماعی شناسایی شده برای حل این مشکلات و آسیب‌ها شاکله‌ای با محوریت مدیر محله و بسیج تشکیل شده‌ است.

رئیس سازمان بسیج سازندگی اصفهان در رابطه با طرح کرامت ابراز کرد: برای محلات شناسایی‌شده مدیر محله در نظر گرفته شده است و از ظرفیت ادارات و سازمان‌های مختلف جهت حل مسائل این مناطق استفاده می‌شود؛ یکی از اقدامات بسیار خوب در این زمینه راه‌اندازی اردوگاه کاردرمانی برای افراد معتاد در این محلات بود.

عجمی ادامه داد: حدود 300 معتاد از این مناطق جمع‌آوری شده است و در این اردوگاه علاوه‌ بر رسیدگی به مسئله درمان و ترک اعتیاد این افراد به آنها آموزش می‌دهند که به چه مشاغلی وارد شوند؛ در یکی از این اردوگاه‌ها نیز کارگاه تولید ماسک وجود دارد که توسط سپاه حمایت می‌شود.

وی دررابطه با اقدامات انجام‌شده برای معلولان بیان کرد: پیش از این با همکاری کمیته امداد موضوع مسکن معلولان را دنبال کردیم و در تفاهم‌نامه با بهزیستی استان اصفهان نیز این امر در دستورکار قرار گرفته است و درتلاش هستیم بتوانیم قسمتی از مشکلات این عزیزان را برطرف کنیم.

رئیس سازمان بسیج سازندگی استان اصفهان استفاده از ظرفیت مردمی توسط بسیج سازندگی را یکی از محاسن منحصر به فرد این ارگان دانست و گفت: استفاده از ظرفیت مردمی در سازمان بسیج سازندگی امری است که هیچ ارگانی به این اندازه قادر به استفاده از این ظرفیت نیست، برای مثال در ساخت یک خانه محروم اگر کل هزینه 100 میلیون باشد، حدود 20 میلیون آن از بودجه کمیته امداد تأمین می‌شود و بقیه هزینه‌ها توسط خیران و مردم تأمین می‌شود و ما نهایت تلاشمان را در راستای استفاده از ظرفیت مردمی و نیروهای جهادی برای برطرف کردن مشکلات و مسائل مناطق محروم به‌کار گرفته‌ایم.