توصیه امام جمعه اصفهان به خبرنگاران؛ برای دیده شدن یک تیتر از انصاف خارج نشوید

امام جمعه اصفهان

امام جمعه اصفهان

نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان گفت: خبرنگاران بدانند در مرز بهشت و جهنم راه می‌روند که از مو باریک‌تر و از شمشیر تیزتر است، پس برای دیده شدن یک تیتر از انصاف خارج نشوید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان، آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد در آستانه روز خبرنگار و به همین مناسبت در دیدار اعضای شورای بسیج رسانه استان اصفهان اظهار داشت: خبرنگاری شغلی سخت و ارزشمند است و این خبرنگاران هستند که تاریخ را به نسل‌های بعد منتقل و افکار جامعه را تعیین می‌کنند.

امام جمعه اصفهان
امام جمعه اصفهان

وی ادامه داد: صدق حدیث و امانتداری از ویژگی‌های مهم خبرنگاران است، خبرنگاران باید صدق بنویسند و چیزی کم و زیاد نکنند.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان خاطرنشان کرد: روایت حدیث نیز نوعی خبرنگاری است که البته چون راوی دروغگو نیز داریم روایت دروغ داریم و یکی ‌از کارهای سخت تعیین صدق روایات است که باید با تسلط بر علم رجال و شناخت نقل‌کنندگان آن را تشخیص داد.

وی تصریح کرد: همه اهمیت یک روایت به راوی آن است و چه بسا حرف درستی از راوی ناشناس نقل شده باشد که آن را بر دیوار می‌زنیم چرا که قرار نیست نظر افراد را اجرا کنیم.

طباطبایی‌نژاد در تشریح دلایل وجود روایت‌های غلط عنوان کرد: در 100 سال نخست پس از هجرت راویان شیعه زیادی نداریم و از سوی دیگر نوشتن احادیث از سوی خلفا ممنوع اعلام شده بود اما از زمان عمربن عبدالعزیز نوشتن احادیث آغاز شد و شیعیان به دنبال آن رفتند تا احادیث ناب را پیدا کنند.

وی بیان کرد: تحریف از مشکلات اسلام است، بسیاری از احادیث از زمان امام باقر(ع) به بعد است و احادیث بسیار کمی مستقیماً از پیامبر اسلام (ص) نقل شده اما چون معصوم این احادیث را برای راویان نقل کرده سندیت پیدا می‌کند.

امانت‌داری در سخن سخت‌تر از امانتداری در ثروت

امام جمعه اصفهان با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) اضافه کرد: خوب بودن به طولانی بودن رکوع و سجود نیست بلکه به راستگویی و امانتداری است و امانتداری سخن مهم‌تر از مال است.

وی با طرح این مسئله که آیا هر حرفی را هم می‌شود منتشر کرد، تأکید کرد: البته نباید حق را برای امانت‌داری کنار گذاشت بلکه باید با عقل سنجید و حرف‌هایی را که به مصلحت نظام و شخص است منتشر نکرد، مسئله مفاسد اقتصادی نباید به گونه‌ای منتشر شود که مسئولان پاک دست و دلسوز زیر سؤال بروند.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: نباید به گونه‌ای اخبار منتشر شود که منجر به سیاه‌نمایی شود، اگر روند سیاه‌نمایی ادامه پیدا کند مردم می‌پرسند پس در این مملکت چه کسی خوب است؟

وی اظهار داشت: گروهی از افراد کارهای خوبی که انجام شده را فراموش می‌کنند و به فرمایش امام علی(ع) مگس‌صفتانه به دنبال چرک و آلودگی هستند.

طباطبایی‌نژاد در ادامه یادآور شد: در طول تاریخ پهلوی 7 هزار مگاوات برق در کشور تولید می‌شد و در طول مجلس چهارم رسیدن به تولید 16 هزار مگاوات آرزو بود اما امروز 84 هزار مگاوات انرژی برق تولید می‌کنیم و بسیاری از خدمات که در دوران انقلاب اسلامی انجام شده و باید قدر این دستاوردها را بدانیم.

وی افزود: دشمن در اوایل جنگ نگران این بود که کسی به ما اسلحه بدهد و امروز نگران این است که ما به کسی اسلحه بدهیم، کشوی که روزی گلوله آر.پی.جی نداشت امروز موشک دوربرد نقطه زن دارد و این‌ها همگی نشانه پیشرفت است.

امام جمعه اصفهان عنوان کرد: جمهوری اسلامی 40 سال است که مقابل مستکبران ایستاده، البته ایستادگی در برابر زورگویان هزینه دارد اما با این که خلاف مسیر آب شنا کردیم خوب جلو رفتیم، این در حالی است که اگر آمریکا اراده کند عربستان صبح را نخواهد دید و ژاپن به دلیل نداشتن ارتش مخالفتی با 5 برابر شدن قیمت اسلحه از سوی آمریکا نمی‌کند.

خبرنگاری حرکت در مرز بهشت و جهنم است

وی بیان کرد: خبرنگاران بدانند در مرز بهشت و جهنم راه می‌روند که از مو باریک‌تر و از شمشیر تیزتر است، پس برای دیده شدن یک تیتر از انصاف خارج نشوید، در گام دوم باید حکومت اسلامی تشکیل دهیم و در گام سوم به دنبال تمدن اسلامی برویم که در این مسیر باید خبرنگاران جمهوری اسلامی برای سایر دنیا الگو باشند.

وی با اشاره به شهادت شهید محمود صارمی تصریح کرد: این که همه اقشار وقتی حرفی می‌زنند تا پای جان می‌ایستند بسیار با ارزش است، روحانیون نیز وقتی حرفی می‌زنند به میدان می‌آیند، گواه این مدعا آن که در هیچ دین و مذهبی روحانیون به میدان جنگ نمی‌روند اما در دوران جنگ 4500 روحانی به شهادت رسیدند و این نشان می‌دهد روحانیون و خبرنگاران متحدانه در میدان هستند.

طباطبایی‌نژاد خاطرنشان کرد: همه رؤسای جمهور کار کرده‌اند، البته بی تدبیری‌هایی نیز بوده اما کارهای بسیار خوبی انجام شده و نباید آن‌ها را فراموش کرد.

بانک‌ها و ضربه به اقتصاد

نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان با بیان اینکه مخالف خصوصی شدن بانک‌ها بوده و هستم خاطرنشان کرد: بانک‌ها یکی از عوامل ضربه به اقتصاد کشور هستند، در هیچ کشور دنیا چنین بهره بانکی را نداریم و در گذشته نیز گفته‌ام که با نرخ سود 20 درصد اگر کسی 5 میلیارد در بانک بگذارد ماهی 100 میلیون دریافت می‌کند و در چنین شرایطی رونق تولید اتفاق نمی‌افتد.

وی اضافه کرد: یارانه دادن به همه مردم اشتباه بود و در مرحله اول 27 هزار میلیارد درآمد حاصل از یارانه داشتیم ولی 42 هزار میلیارد هزینه کردیم و این یکی از بی‌تدبیری‌ها بود، در بازاریابی نیز شرایط خوبی نداریم در حالی که بخشی از پیشرفت چین مربوط به این حوزه است و باید نیاز تمام کشورها احصا و برای فروش محصولات برنامه‌ریزی کرد.

طباطبایی‌نژاد با اشاره به تحریم وزیر امور خارجه تأکید کرد: هیچ کدام از وزرای کشور خائن نیستند، ما ابرقدرتی آمریکا را شکسته‌ایم، روزگاری آمریکا هر تصمیمی می‌گرفت اجرایی شد اما امروز ایران آمریکا را دچار چالش کرده و پذیرش این برای آن‌ها سخت است.