اصفهان| سپاهان و ماشین‌سازی تبریز؛ رویای بازگشت به صدر

سپاهان

سپاهان

اصفهان| سپاهان و ماشین‌سازی تبریز؛ رویای بازگشت به صدر

سپاهان در نخستین گام از دور برگشت رقابت‌های لیگ برتر فوتبال به مصاف تیم ماشین‌سازی می‌رود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ازاصفهان، هفته نخست از دور برگشت رقابت‌های لیگ برتر فوتبال، جام خلیج فارس، روز شنبه 5 بهمن ماه با برگزاری 4 دیدار ادامه می‌یابد که در یکی از این مسابقات، سپاهان اصفهان در ورزشگاه بنیان دیزل تبریز به مصاف ماشین‌سازی می‌رود.

تعطیلات زمستانه لیگ بعد از سپری شدن حدود یک ماه به پایان رسید و نیم‌فصل دوم رقابت‌های لیگ برتر به طور رسمی از جمعه گذشته آغاز شده و سپاهانی‌ها را می‌توان جزو منتظران بی‌تاب برای شروع مجدد مسابقات به شمار آورد. زردپوشان اصفهانی که در نیم‌فصل نخست لیگ برتر بازی‌های دیدنی را به نمایش گذاشتند، تنها 3 امتیاز با صدر جدول فاصله داشته و جزو مدعیان اصلی قهرمانی به شمار می‌آیند. با این حال بازگشایی مجدد لیگ زیر سایه حکم ظالمانه AFC در خصوص سلب حق میزبانی نماینده‌های ایران در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا قرار گرفته و با توجه به نامشخص بودن حضور و یا عدم حضور نماینده‌های ایران که سپاهان نیز یکی از آنهاست، از آن شور و اشتیاق لازم برخوردار نیست.

نیم‌فصل دوم رقابت‌های لیگ برتر در حالی از جمعه هفته گذشته بازگشایی شد که هفته نخست این رقابت‌ها، پیش از تعطیلات زمستانه برگزار شد و پس از آن تیم‌ها به مدت یک ماه به تعیلات زمستانه رفته و حال با اتمام این دوره، رقابت‌های لیگ برتر از هفته هفدهم بازگشایی می‌شود.

سپاهانی‌ها که پیش از آغاز فصل بازیکنان خوبی را جذب کرده و تیم قدرتمندی را روانه لیگ ساخته بودند، در پنجره زمستانی نیز فعالیت بالایی داشته و بازیکنان زیادی را جذب کردند. زردپوشان اصفهانی تلاش داشتند که از تعطیلات بین 2 نیم‌فصل نهایت بهره را برده و با برگزاری اردوی آماده‌سازی در ترکیه، با آمادگی کامل در نیم‌فصل دوم رقابت‌های لیگ برتر به میدان بروند. اما مخالفت سازمان بازرسی و نظارت کشور با اردوهای خارجی تیم‌های ایرانی با توجه به شرایط سخت اقتصادی کشور، اردوی سپاهان در ترکیه نیز لغو شده و شاگردان قلعه‌نویی در پایتخت اردوی خود را برپا کردند و با برگزاری چند بازی تدارکاتی، تلاش داشتند تا به بهترین نحو برای نیم‌فصل دوم رقابت‌های لیگ برتر آماده شوند.

شاگردان قلعه‌نویی در نخستین گام از نیم‌فصل دوم باید آماده مصاف با تیم ماشین‌سازی تبریز شوند. دیداری سخت و نفس‌گیر که با توجه به نزدیکی امتیازات سپاهان، پرسپولیس، تراکتور، صنعت‌ نفت، استقلال و شهرخودرو و برگزار شدن بازی مستقیم این تیم‌های پرسپولیس و تراکتور در همین هفته، از حساسیت بالایی برخوردار بوده و شاگردان قلعه‌نویی اگر به دنبال بازپس‌گیری صدر جدول هستند، حق کوچک‌ترین اشتباهی را در این دیدار ندارند.

سپاهان در شرایطی به مصاف ماشین‌سازی می‌رود که در فاز دفاعی تقویت شده و علی‌رغم مصدومیت طولانی مدت پوقاز، اضافه شدن محمد طیبی و مهدی ترکمان، خیال قلعه‌نویی را در خط دفاعی راحت کرده است. از طرف دیگر اضافه شدن سروش رفیعی و حضور او در کنار بازیکنانی مانند نورافکن، محبی، حسینی و محمد کریمی در میانه میدان سپاهان می‌تواند تنوع تاکتیکی تیم امیر قلعه‌نویی را افزایش دهد. در فاز هجومی نیز سپاهانی‌ها در نیم‌فصل نخست نشان دادند که از شرایط خوبی برخوردار بوده و حضور بازیکنانی مانند قربانی، شهباززاده و استنلی، دست قلعه‌نویی را برای رسیدن به ترکیب ایده‌آلش را باز گذاشته است.

سپاهان در این دیدار کار سختی در پیش داشته و باید مقابل تیمی به میدان برود که در 6 دیدار آخر خود 4 برد، یک تساوی و 2 باخت به دست آورده و مقابل تیم‌های مدعی بازی‌های قابل قبولی را به نمایش گذاشته است. بزرگ‌ترین چالش قلعه‌نویی در این دیدار سنگین شدن بدن بازیکنان پس از یک دوره پرفشار بدنسازی در کنار چمن بی‌کیفیت ورزشگاه بنیان دیزل تبریز است.

در آن سو ماشین‌سازی که در نیم‌فصل نخست عملکرد نسبتاً خوبی داشته و با 22 امتیاز در رده نهم جدول قرار دارد، از انگیزه بسیار بالایی در این دیدار برخوردار است. ماشین‌سازی اگرچه در تعطیلات نیم‌فصل 2 تن از موثرترین بازیکنان خود را از دست داده و دیگر سامان نریمان‌جهان و احمد زنده‌روح را در اختیار ندارد، اما تیم جوان ویک‌دستی است که در زمین خودش می‌تواند دردسرهای زیادی را برای تیم رقیب به وجود آورد.

ماشین‌سازی که در تعطیلات نیم‌فصل کادر فنی خود را نیز تغییر داده و احد شیخ‌لاری جایگزین خطیبی شده است، در فاز دفاعی با مشکلات جدی روبه‌رو بوده و دریافت 18 گل در 16 بازی نشانگر ضعف این تیم در خط دفاعی است. ماشین‌سازی‌ در فاز هجومی نیز عملکرد قابل قبولی داشته 17 گل به ثمر رسانده‌ است که آمار متوسطی محسوب می‌شود. با این وجود شاگردان شیخ‌لاری مقابل سپاهان انگیزه بالایی داشته و در زمین خودی می‌توانند دردسرهای زیادی برای تیم قلعه‌نویی ایجاد کنند. باید منتظر ماند و دید نتیجه این دیدار حساس به نفع کدام تیم رقم خواهد خورد.

برترین گلزنان:

در تیم سپاهان کی‌روش استنلی با 6 گل و در تیم ماشین‌سازی، شاهین توکلی با 2 گل زده، بهترین گلزنان 2 تیم هستند.

محرومان و مصدومان:

تیم ماشین‌سازی با ترکیب کامل در این بازی حاضر است، اما سپاهان مهدی کیانی را به دلیل محرومیت در اختیار ندارد.

ترکیب احتمالی ماشین‌سازی:

حامد لک، شاهین توکلی، ادواردو دوسانتوس، علی آل‌کثیر، عزیز معبودی، میلاد نوری، بابک مرادی، قائم اسلامی‌خواه، اتابک زارعی، محمد قادری و عرفان افراز.

سرمربی: احد شیخ‌لاری

ترکیب احتمالی سپاهان:

پیام نیازمند، محمد منصوری، محمد طیبی، گیورگی ولسیانی، سعید آقایی، امید نورافکن، سروش رفیعی، ولادیمیر کومان، سجاد شهباززاده، سیدمحمدرضا حسینی و کی روش استنلی.

سرمربی: امیر قلعه‌نویی

برنامه سایر بازی‌های هفته هفدهم لیگ برتر فوتبال به شرح زیر است:

شنبه 5 بهمن ماه

ذوب‌آهن – پارس جنوبی

پیکان – نساجی

گل‌گهر سیرجان – سایپا

یکشنبه 6 بهمن ماه

پرسپولیس – تراکتور

نفت‌ مسجد سلیمان – صنعت‌ نفت آبادان