پایان سلطه تیموریان با شروع بی‌نظیر پادشاه جوان؟

عدم دعوت از آندرانیک تیموریان ابهام بزرگ لیست جدید کارلوس کی‌روش برای دیدار مقابل سوریه است و درخشش سعید عزت اللهی در ترکیب روستوف و تیم ملی این سوال را به ذهن متبادر می کند که ایا کی روش دیگر به آندو نیاز ندارد؟

کادر فنی تیم ملی فوتبال روز گذشته اسامی 23 بازیکن دعوت شده به اردوی تیم ملی را اعلام کرد. در این لیست محمدرضا اخباری، رشید مظاهری و سوشا مکانی سنگربانان مورد اعتماد کی‌روش هستند، رامین رضاییان، حسین ماهینی، پژمان منتظری، مرتضی پورعلی گنجی، سید جلال حسینی، عزت الله پورقاز، محمد انصاری و میلاد محمدی مدافعانی هستند که کادرفنی تیم ملی آنها را فراخوانده، علی کریمی، سعید عزت اللهی، امید ابراهیمی، علیرضا جهانبخش، مهدی ترابی، اشکان دژاگه، مسعود شجاعی، وحید امیری و کمال کامیابی نیا بازیکنان میانی تیم کی‌روش را تشکیل خواهند داد و مهدی طارمی، رضا قوچان نژاد و کریم انصاری فرد نیز امیدهای کی‌روش برای گلزنی هستند.
اعلام نفرات مورد نظر کی‌روش در این مرحله چند نکته در بر دارد که بزرگترین ابهام مربوط به عدم دعوت آندرانیک تیموریان است.
کی‌روش در حالی تیموریان را کنار گذاشته است که این بازیکن سالهاست پای ثابت اردوهای تیم ملی است و علاوه بر کاپیتانی رابطه خوبی هم با کی‌روش دارد؛ شاید همین موارد باعث شده تا نبود آندو در تیم ملی برایمان تا این حد تعجب برانگیز باشد.

اشتباه تیموریان در انتخاب تیم
آندرانیک تیموریان امسال شاید انتخاب مناسبی برای تعیین تیم باشگاهی‌اش نداشت. تیموریان در لیگ شانزدهم به تیم ماشین‌سازی تبریز پیوست که امسال با هدایت رسول خطیبی تازه لیگ برتری شده است.

به هر حال آندو تا پایان هفته دهم همراه با ماشین‌سازی به قعر جدول لیگ چسبیده و از 10 بازی ممکن در 6 دیدار حضوری ثابت در ترکیب داشته و در دو دیدار نیز به عنوان یار تعویضی وارد میدان شده است.
ماشین‌سازی در این فصل 18 گل دریافت کرده و در این 8 بازی‌ که تیموریان در میدان حضور داشته 14 گل خورده تا به نوعی عملکرد این ملی‌پوش که کمربند میانی رو به عقب این تیم بر دوش او است هم زیر سوال برود.
 آندرانیک
پادشاه جوان به سلطنت تیموریان در میانه میدان پایان می‌دهد؟
با نگاهی به 9 دیدار اخیر تیم ملی در مرحله مقدماتی جام جهانی 2016 آمار جالبی از آندرانیک تیموریان در تیم ملی به چشم می‌خورد. این بازیکن که همواره مورد اعتماد کی‌روش بوده است در 7 بازی از این 9 دیدار حضوری ثابت و 90 دقیقه‌ای در ترکیب تیم ملی داشته و تنها در دو دیدار آخر نیمکت‌نشین سعید عزت‌اللهی بوده است. با این تفاسیر شاید بازی خوب عزت‌اللهی جوان پایانی بر سلطه تیموریان بر میانه میدان تیم ملی باشد.

آندرانیک

استراحت یا پایان راه؟
این روزها کسی سر از ترکیب انتخابی کی‌روش برای تیم‌ملی و کارهای او در نمی‌آورد و شاید به همین دلیل همه تحلیل‌هایی که از ترکیب تیم کی‌روش می‌شود حدس و گمانی بیش نباشد. به هر حال عدم دعوت تیموریان از سوی کی‌روش و دعوت از کمال کامیابی نیا را کی روش اینگونه پاسخ داده که قرار نیست یک بازیکن در همه اردوها باشد و ما به برخی از بازیکنانی که در این اردو نیستند در اردوی زمستانی نیاز داریم.
 به هر حال در دیداری که شاید روی کاغذ زیاد سخت نیست، نبود آندو با وجود عزت اللهی و کامیابی نیا و امید ابراهیمی به چشم نیاید و آندو با استراحت در این اردو آمادگی لازم را برای دور برگشت به دست بیاورد و باز هم عصای دست کی روش شود.

 منبع: