سپاهانِ آماده، تنها سد قهرمانی سرخ‌ها

سپاهانِ

اصفهان| سپاهانِ آماده، تنها سد قهرمانی سرخ‌ها

اصفهان| سپاهانِ آماده، تنها سد قهرمانی سرخ‌ها

گروه استان‌ها- دلایل موفقیت سپاهان برابر گل‌گهر را می‌توان در ۳ فاکتور مهم آنالیز خوب و بازی‌خوانی قلعه‌نویی، عملکرد خوب زردپوشان در اجرای تاکتیک‌های ژنرال و فرصت‌طلبی مهاجمان سپاهان خلاصه کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، هفته بیست و دوم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال، جام خلیج فارس، روز گذشته با برگزاری 5 دیدار پایان یافت که در یکی از این رقابت‌ها، سپاهان در یکی از حساس‌ترین دیدارهای هفته به مصاف گل‌گهر سیرجان رفت و با نتیجه 2 بر صفر این تیم را شکست داد.

سپاهان در نخستین گام از بازگشایی مجدد لیگ به مصاف گل‌گهر سیرجان رفت و با کسب یک پیروزی با ارزش، 40 امتیازی شده و با توجه به نتایج سایر رقبا رده دوم جدول صعود کرد. این دیدار در شرایطی برگزار شد که کسب پیروزی در آن برای هر 2 تیم از اهمیت بالایی برخوردار بود و فاصله کم و امتیازات نزدیک به هم تیم‌های دوم تا هفتم جدول و رقابت شدید آنها برای کسب سهمیه در کنار تلاش گل‌گهر برای فرار از منطقه سقوط، این دیدار را تبدیل به یک دوئل 6 امتیازی کرده و هر 2 تیم برای پیروزی به میدان آمده بودند.

زروپوشان اصفهانی در حالی آماده میزبانی از گل‌گهر شدند که پیش از تعطیلی لیگ مقابل پرسپولیس و ذوب‌آهن 4 امتیاز حساس را از دست داده و تقریبا از کورس قهرمانی خارج شده بودند و برای ماندن در کورس کسب سهمیه به 3 امتیاز این دیدار نیاز مبرمی داشتند. در آن سو گل‌گهر که با 19 امتیاز در رده چهاردهم جدول جای داشته و تنها 4 امتیاز با قعر جدول فاصله دارد، برای فرار از منطقه خطر چاره‌ای جز کسب امتیاز نداشت اما سپاهان با ارائه بازی تهاجمی و زیبا پیروز این دوئل 6 امتیازی شده و موقعیت خود را در جدول تثبیت کرد.

سپاهان با این پیروزی 40 امتیازی شده و بالاتر از تیم‌های فولاد و شهرخودرو در رده دوم جدول جای دارد.

بازگشت سپاهانِ آماده، اتفاق خوشایند تعطیلاتِ کرونایی

شاید تعطیلات ناشی از شیوع کرونا بیش از هر تیمی به نفع سپاهان تمام شده باشد. تیم قلعه‌نویی که در شروع نیم‌فصل دوم برخلاف رویه ابتدای فصل با افت مواجه شده و در 5 بازی تنها یک برد، یک شکست و 3 تساوی کسب کرده بود، از تعطیلات به وجود آمده نهایت بهره را برده و آمادگی دوباره خود را به دست آورده است. سپاهان اگرچه با توجه به اختلاف 10 امتیازی با پرسپولیس صدرنشین شانس اندکی برای رسیدن به قهرمانی دارد اما اوج‌گیری دوباره زردپوشان اصفهانی اتفاق خوشایندی است که نه تنها می‌تواند کار سرخ‌های پایتخت را برای رسیدن به قهرمانی سخت کند، بلکه شانس قهرمانی سپاهان را در جام حذفی هم افزایش خواهد داد.

سپاهان در مقابل گل‌گهر سیرجان نمایش منطقی و هوشمندانه‌ای داشت. پیروزی سپاهان مقابل گل‌گهر را می‌توان یکی دیگر از بردهای اقتصادی‌ این تیم تا به اینجای لیگ دانست. شاگردان قلعه‌نویی در روزی که از 14 شوت تنها 4 شوت در چارچوب داشتند، با زیرکی 2 موقعیت را تبدیل به گل کردند تا نشان دهند راه کسب نتیجه در هر شرایطی را می‌دانند.

نمایش سپاهان مقابل گل‌گهر را می‌توان به 2 بخش مجزا تفکیک کرد؛ نیمه نخست، تهاجمی و دلچسب، نیمه دوم، منطقی و هوشمندانه. شاگردان قلعه‌نویی در نیمه نخست بازی سراسر تهاجمی به نمایش گذاشته و تیم جلالی را تحت فشار قرار داده بودند و با شناخت دقیق از نقاط ضعف تیم جلالی، برنامه‌های تاکتیکی خود را اجرا و موقعیت‌های گلزنی زیادی را خلق کردند و هر 2 گل خود را هم در 30 دقیقه ابتدایی به ثمر رساندند و پس از آن، زردپوشان اصفهانی تغییر رویه داده و سعی کردند تا با مدیریت بازی و پاسکاری‌های متوالی، شاگردان جلالی را فرسوده کرده و از فضاهای موجود در خط دفاعی گل‌گهر بهره ببرند. قلعه‌نویی در این دیدار روی ضعف آمادگی جسمانی بازیکنان گل‌گهر حساب باز کرده و سپاهان را به گونه‌ای راهی زمین کرده بود که بازیکنان این تیم با پرس شدید در زمین تیم حریف، میانه میدان را از شاگردان جلالی گرفته و ارتباط خط هافبک گل‌گهر را با خط حمله این تیم قطع کنند. اتفاقی که در نهایت جواب داده و سپاهانی‌ها را به 3 امتیاز شیرین رساند.

سپاهانی‌ها مقابل گل‌گهر صبورانه‌تر و با فکر بیشتری بازی کردند و در بیشتر پارامترها مانند تعداد و دقت پاس‌ها، تعداد شوت و شوت‌های داخل چارچوب از شاگردان جلالی بهتر ظاهر شدند. سپاهان اگرچه شب گذشته در فاز هجومی بازی خوبی ارائه داده و بازیکنان این تیم 14 شوت زدند اما آمار 4 شوت در چارچوب نمایانگر کاهش دقت و نرخ بهره‌وری مهاجمان سپاهان است. اتفاقی که با توجه به تعطیلی 4 ماهه لیگ و کاهش آمادگی تیم‌ها اتفاق چندان غیر معمولی به شمار نیامده و برای قضاوت بهتر باید منتظر ادامه رقابت‌ها باقی ماند.

سپاهان در این بازی مزد دوندگی بالاتر و فرصت‌طلبی مهاجمانش را گرفت. شاگردان قلعه‌نویی در فاز هجومی با دوندگی بالا موج‌های پیاپی حمله را تدارک دیده و موقعیت‌های خطرناک زیادی را خلق کردند و با فرصت‌طلبی توانستند به اهدافشان دست پیدا کنند. نقطه دلچسب این دیدار عملکرد بسیار خوب خط دفاعی زردپوشان بود. مدافعان این تیم نمایش کاملی داشته و به خوبی حملات بازیکنان گل‌گهر سیرجان را اداره کردند و به مهاجمان این تیم اجازه خلق موقعیت ندادند.

یکی دیگر از نقاط قوت سپاهان دوندگی بالای بازیکنان و پوشش تمام فضاهای زمین بود. شاگردان قلعه‌نویی در این دیدار بارها با دوندگی‌های خود بازیکنان گل‌گهر را وادار به انجام خطا کرده و در زمان دفاع نیز مانع بازی‌سازی و پاسکاری شاگردان جلالی می‌شدند. زردپوشان اصفهانی در طول بازی به خوبی فضاهای مختلف زمین را پوشش داده و به هافبک‌های گل‌گهر اجازه فضاسازی و طراحی حملات ترکیبی را ندادند.

پیروزی شیرین سپاهان مقابل گل‌گهر سیرجان را می‌توان حاصل آنالیز دقیق و بازی‌خوانی عالی قلعه‌نویی، عملکرد خوب زردپوشان در اجرای تاکتیک‌های ژنرال و فرصت‌طلبی مهاجمان سپاهان دانست.

در آن سو بازیکنان گل‌گهر سیرجان، بازی خوب و شجاعانه‌ای را به نمایش گذاشتند. شاگردان جلالی که نیاز شدیدی به برد داشتند، تلاش زیادی برای پیروزی در این دیدار انجام دادند، اما نتوانستند موفق شوند. آبی‌پوشان سیرجان در فاز تهاجمی موقعیت‌های خوبی را به وجود آوردند، اما نمایش کامل نیازمند و مدافعان سپاهان مانع از گل شدن آنها شد. در فاز دفاعی اما عملکرد شاگردان جلالی خوب نبوده و به راحتی نتیجه را واگذار کردند.

قلعه‌نویی: صحبت من و جلالی درگیری لفظی نبود

سرمربی تیم فوتبال سپاهان اصفهان گفت: مجید جلالی بزرگ همه ما است و صحبتی که بین ما مطرح شد نیز گپی است که معمولاً بین مربیان پیشکسوت جریان دارد.

امیر قلعه‌نویی پس از پیروزی تیمش برابر گل‌گهر سیرجان در هفته بیست و دوم لیگ برتر فوتبال، در نشست خبری آنلاین اظهار داشت: این برد را به هواداران تقدیم می‌‌کنیم و امیدوارم روند پیروزی‌های سپاهان ادامه داشته باشد.

وی درباره صحبتی که در جریان بازی با مجید جلالی سرمربی حریف درباره داوری داشت، افزود: اصلاً درگیری لفظی نبود و داشتیم با هم صحبت می‌کردیم. مجید جلالی استاد من است. ایشان بزرگ ما‌ست و با توجه به اینکه در بازی رفت برای تمرین به ما زمین داده بودند، روز گذشته نهایت همکاری را با گل‌گهر انجام دادیم و با اینکه زمین نقش‌جهان شرایط خوبی نداشت از مسئولان درخواست کردم که اجازه دهند گل‌گهر در این زمین تمرین کند.

سرمربی تیم فوتبال سپاهان ادامه داد: مجید جلالی بزرگ همه ما است و صحبتی که بین ما مطرح شد نیز گپی است که معمولاً بین مربیان پیشکسوت جریان دارد.

وی درباره داوری این مسابقه بیان کرد: به هر حال نسل جدیدی از داوران در مسابقات حضور دارند. امیر عرب‌براقی (داور دیدار سپاهان و گل‌گهر) را به طور دقیق می‌شناسم و می‌دانم که از بستگان آقای فغانی است و فکر می‌کنم یک فغانی دیگر ظهور می‌کند. امیدوارم به همین روند ادامه دهد. در کل داوران ما بسیار زحمت می‌کشند و از نظر دستمزد و توجه در فوتبال ما بسیار مظلوم هستند و با عشق کار می‌کنند. عرب‌براقی نیز یکی از داوران خوب آینده فوتبال ایران است.

جلالی: گل زودهنگام سپاهان برنامه‌های ما را به‌هم ریخت

سرمربی تیم فوتبال گل‌گهر سیرجان گفت: گل زودهنگامی که دریافت کردیم تمام طراحی‌ها و برنامه‌های ما را تحت‌تأثیر قرار داد.

مجید جلالی پس از شکست 2 بر صفر تیمش برابر سپاهان در هفته بیست و دوم لیگ برتر فوتبال، در نشست خبری آنلاین اظهار داشت: گل زودهنگامی که دریافت کردیم تمام طراحی‌ها و برنامه‌های ما را تحت‌تأثیر قرار داد. در بازی‌های روز گذشته و امروز بیش از 20 گل به ثمر رسیده که شاید بیش از 70 درصد آنها یا در 15 دقیقه اول یا در 15 دقیقه پایانی بازی‌ها به ثمر رسیده است.

وی افزود: امروز این نکته را به بازیکنان گوشزد کرده بودم اما متأسفانه دیدید که چقدر ساده روی ضربه ایستگاهی و سپس روی پنالتی گل خوردیم.

سرمربی تیم فوتبال گل‌گهر سیرجان ادامه داد: موقعیت‌های ما در طول بازی به مراتب بهتر از حریف بود و واقعاً حیف شد که از آنها استفاده نکردیم. نگاه ما باید به بازی بعدی باشد و خیلی زود از نظر ذهنی و بدنی به شرایط مطلوب برگردیم.

وی گفت: در بهترین وضعیت بودیم که متأسفانه بازی‌های لیگ تعطیل شد و باید تمام تلاش خود را انجام دهیم تا هرچه زودتر به شرایط مطلوب برگردیم.

جلالی درباره داوری تصریح کرد: داوری خوب بود و تنها در یک صحنه به داور معترض شدم که چرا با بازیکنان بد صحبت می‌کند، اما این داور جوان در کل بازی خوب قضاوت کرد. البته زمانی که در نیمه اول نتیجه بازی یک بر صفر بود در یک صحنه تشخیص من پنالتی بود که البته مطمئن نیستم و به تصمیم داور احترام می‌گذارم.

انتهای پیام/170/ف