نارسایی قلب

نارسایی قلب به چه معنی است؟

نارسایی قلب به این معنی است که قلب قادر به  پمپاژ کردن خون نمی باشد. نارسایی قلب به معنای ایست کار قلب یا حمله قلبی نمی باشد .هرچند اکثر افراد مبتلا به نارسایی قلب ، اکثرا سابقه حمله قلبی داشته‌اند.

Heart failure

به طور مسانگین در تمام افراد ، با بالا رفتن سن ، مقداری از ظرفیت پمپاژ قلب کاهش می یابد.افراد برای اینکه درمان شوند و زندگی طولانی تری را تجربه کنند ، باید مراقب سلامتی خود باشند و به طور منظم به  متخصص قلب مراجعه کنند و پیگیر درمان بوده و توصیه های پزشک خود را جدی بگیرند.

علت نارسایی قلبی

به غیر از افزایش سن که سبب می شود قدرت قلب در پمپاژ کردن خون به طور طبیعی کم شود و فرد به نارسایی قلبی مبتلا  شود، عوامل دیگری مثل سیگار ، چربی خون بالا، چاقی ، دیابت و …می توانند سبب نارسایی قلب شوند.فشارخون و دیابت از مهم ترین عوامل به وجود آورنده نارسایی قلبی می باشند . همچنین مشکلات دریچه های قلبی، بیماری مادرزادی قلبی و ضربان قلب بالا نیز می تواند منجر بهاین بیماری شوند.بیماری عروق کرونر از  بزرگترین خطرات برای نارسایی قلبی به شمار می روند.

نحوه تشخیص نارسایی قلب

 

خیلی از مواقع، بهترین متخصص قلب در تهران ، با یک معاینه فیزیکی می تواند نارسایی قلب را تشخیص دهد. علائمی مثل تنگی نفس، خستگی ، ورم پا و قوزک پا می تواند در این معاینه تشخیص داده شود. همچنین متخصص قلب با بررسی فشار خون ، چاقی و سابقه مشکلات قلبی بیمار و با شنیدن صدای ریه از طریق گوشی می تواند نارسایی قلب را تشخیص دهد.علاوه بر اینها می توان برای تشخیص نارسایی قلب ، از اکوکاردیوگرافی و گرفتن عکس از قفسه سینه نیز کمک گرفت.

همچنین فرد باید زمانی که علائم زیر را در خود مشاهده کرد باید پزشک خود را در جریان بگذارد:

– افزایش بی قراری و افزایش
– اختلال بینایی
– تنفس کوتاه
– سرفه مداوم و کاهش اشتها
– سرگیجه مفرط
– ضعف عضلانی
– درد قفسه صدری
– ادم پاها و قوزک پا

علائم نارسایی قلب

 

علایم نارسایی قلب

 مهم ترین علامتی که نارسایی قلب دارد تنگی نفس می باشد.که در نتیجه افزایش مایع در ریه ایجاد می شود .این مشکلات تنفسی ممکن است در زمان استراحت یا در هنگام  فعالیت بروز پیدا کنند. ممکن است حتی گاهی حال بیمار به قدری بد باشد  که سبب شود فرد از خواب بیدار شود.همچنین از علائم بارز نارسائی قلب ،خستگی و سرفه مداوم می باشد .

نارسانی احتقانی قلبی

در افراد ۶۵ سال به بالا ،شایع ترین علتی که سبب مراجعه افراد به بیمارستان مراجعه کنند ، نارسایی قلبی می باشد . این بیماری در طول زمان ایجاد می شود و به یکباره بوجود نمی آید. بنابراین  باید از ایام جوانی با بهتر کردن روش زندگی خود از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد . نارسایی قلب در اکثر مواقع اغلب منجر به بزرگ شدن قلب (بطن چپ) می شود .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *