مراقبت های پوستی

مراقبت های پوستی

مراقبت های پوستی یکی از لازمه های داشتن پوست زیبا و لطیف میباشد .

مراقبت های پوستی

امروزه مراقبت های پوستی درجهان  به یک دغدغه تبدیل شده است . و همه از محصولاتی مربوط به مراقبت های پوستی استفاده می کنند .

امروزه محصولات مراقبتی زیادی با روش های مختلف ارائه میشود . همچنین توصیه های پزشکی زیادی برای مراقبت های پوستی توسط پزشکان صورت می گیرد تا افراد پوستی زیبا و لطیفی  داشته باشند.

مراقبت های پوستی

تکنیک ها و روش هایی که برای مراقبت های پوستی وجود دارد معمولا بسته به سن ، جنس ، جنس پوستی فرد ، نژاد ، و یا روش زندگی فرد،نوع کار فرد و کار در روز یا شب میباشد .

دیگرین عامل نژاد است. به عنوان مثال استفاده از ترکیبات ضدآفتاب روی میکرونیزه یا تیتانیوم در افرادی که پوست تیره دارند  یا سایه ظاهر ماسکه ای ایجاد می کند.

اغلب افراد به نکات مراقبت های پوستی را توجه نمیکنند ولی افراد می توانند با انجام نکات ساده زیبایی و سلامت ، مراقبت های پوستی را به بهترین نحو اجرا کنند .

برای مراقبت های پوستی اولین راه بخصوص برای خانم ها تشخیص نوع پوست افراد میباشد  برای مراقبت های پوستی باید یک برنامه ریزی غذایی وهمچنین برنامه ریزی اصولی را تنظیم نمایید . این مراقبت های پوستی بر اساس نوع پوست در افراد مختلف متفاوت میباشد .

به صورت کلی چهار نوع پوست وجود دارد که پوست چرب ،پوست خشک ، پوست نرمال ،پوست مخطل شامل آن می باشد که برای هر نوع پوست مراقبت های پوستی خاصی بدر نظر گرفته میشود .

روش های مراقبت های پوستی

در اینجا چندین توصیه برای مراقبت های پوستی گفته شده است . از مهمترین مراقبت های پوستی می توان به مراقبت از خشکی پوست، مراقبت از آفتاب،عدم مصرف سیگار، استفاده از محصولات به خصوصی برای  بیماران مبتلا به آکنه اشاره کرد.

به صورت کلی برای مراقبت های پوستی ، تمیز کردن –درمان- حفاظت از پوست مثل حفاظت از تابش اشعه آفتاب با کمک از ضد آفتاب، کلاه و… سیگار نکشیدن هم اهمیتش برای مراقبت های پوستی مهم است .

محصولات مراقبت های پوستی

صابونها و پاک کننده ها -مرطوب کنندها- کرمهای دور چشم- لایه بردارها و ماسک ها هستند محصولاتی هستند  که برای مراقبت پوست هر فردی لازم هستند .

صابونها و پاک کننده ها

از صابونها و پاک کننده های مناسب برای مراقبت های پوستی باید استفاده کنید.شما برای پاک کردن آرایش، چربی و کثیفی از سطح پوست باید از این فرآورده در طول روز استفاده کنید .

صابونها و پاک کننده ها

قبلا برای مراقبت های پوستی از صابون به عنوان پاک کننده اصلی استفاده میشد . ولی امروزه پاک کننده های جدیدتری جایگزین صابون شده است زیرا که رطوبت پوست را بهتر حفظ می کند .

برای مراقبت های پوستی،تمیز کردن و پاک کردن پوست اساس حفظ سلامت پوست است. این ترکیبات در رابطه با  پوست خشک باید ملایم بوده و صابون همراه با مرطوب کننده باشد. از اب ولرم برای شستشوی پوست صورت باید استفاده شود و آب خیلی سرد یا خیلی گرم مصرف نکنید .

در صورتی که رتینوئید استفاده میکنید ، مصرف این ترکیبات پوست را ملتهب، قرمز، و دچار خارش می کند. در این صورت استفاده از ترکیبات فاقد الکل مفید میباشد .

این ترکیبات پوست را شاداب و خنک به نظر می رساند و به طور موقت منافذ پوستی را می بندد و چربی لایه خارجی پوست را از بین میبرد .

مرطوب کننده های مراقبت های پوستی

از ملزومات مراقبت های پوستی می توان مرطوب کننده ها هستند . این ترکیبات از پوست محافظت می کند وعلاوه بر آن  اثرات ضد پیری نیز دارد. در صورتی که بدن خشک نباشد استفاده از مرطوب کننده نیازی نیست ولی در بعضی افراد مرطوب کردن بدن نیز بسیار ضروری میباشد ..

مواردی که باید در مورد یک مرطوب کننده توجه کنیم

اولین مورد توجه به نوع پوست است در پوست خشک که منافذپوست را به راحتی نمیتوان تشخیص داد  و این افراد معمولا پوست های سفید و روشنتری دارند.این افراد باید از مرطوب کننده های  چرب استفاده نمایند .

در پوست نوع چرب که در این نوع پوست بخش های  پیشانی، بینی، چانه، چرب است. منافذ پوستی معمولا قابل مشاهده هستند . این افراد مستعد آکنه در بلوغ هستند. در پوستهای چرب یا متمایل به چرب  شما نیاز به مرطوب کننده نخواهید داشت .

مواردی که باید در مورد یک مرطوب کننده توجه کنیم

در پوست نرمال حالت بین خشک و چرب است.در لمس کردن  نه براق و نه چرب هستند. در پوستهای طبیعی یا نزدیک به طبیعی  باید از مرطوب کننده هایی که حداقل چربی را دارند استفاده کرد..

کرمهای دور چشم

از کرم های دور چشم برای مراقبت های پوستی مخصوصا در دور چشم استفاده کنیم البته این ترکیبات بسیار گران قیمت هستند . به علت  اینکه مرطوب کننده ها دور چشم می تواند تحریک کننده باشند. این ترکیبات فقط برای پوست نازک اطراف چشم قابل استفاده هستند .

مراقبت های پوستی برای پوست های چرب

پوست چرب  ناشی از دو مسأله میباشد که آن دو فاکتور هورمون و ارث است؛ در کنار آنها بعضی عوامل دیگر نیزمیتوانند نقش داشته باشند .مثل  آلودگی هوا، شرایط اقلیمی ‌بد مانند گرما، رطوبت و شدت اشعه ماوراء بنفش و… می‌توانند پوست را چرب سازد ، اما ارث و هورمون مهم‌ترین دلایل چرب شدن پوست هستند .

نکاتی که باید در  مراقبت پوست‌های چرب به آن توجه شود و رعایت شود و با رعایت این موارد پوست شادابی خواهید داشت .

– از ضدآفتاب هایی که چربی کنترل شده ای دارند استفاده کنید . البته شما باید به این نکته توجه کنید که محصولاتی به عنوان فاقد چربی ارائه میشوند ، هیچ‌وقت صد درصد فاقد چربی نیستند آنها حاوی چربی کنترل‌شده ای هستند ؛ زیرا همین محصولات هم مقدار کمی چربی دارند .

-استفاده از سبزیجات و میوه‌ها بهتر است به صورت روزانه باشد.

– حتما از لبنیات کم‌چرب استفاده کنید زیرا مصرف لبنیات کم‌چرب در ترشح سبوم نقش بسیاری  دارند.

– مصرف غذاهای چرب و سرخ‌کردنی‌ها را قطع یا محدود کنید .

– نوشابه‌های گازدار و نوشابه های قندی را مصرف نکنید .

-پس سیگار نکشید  مصرف سیگار عامل ترشح موادی است که می‌تواند تأثیرات منفی در ترشح چربی داشته باشد.

-سعی کنیدمصرف شیرینی‌جات، تنقلات و فست‌فود را  کم کنید . ویا در صورت استفاده  خیلی کم و محدود کنید.

استراحت برای پوست

–  سعی کنید همیشه استراحت و خواب کافی داشته باشید. خواب نقش مهمی ‌در تعادل هورمون‌های بدن دارد. اگر فرد خواب کافی نداشته باشد مقدار ترشح هورمون های بدن به هم خواهد خورد و بیش از حد می‌شود.

استراحت برای پوست 

– برای مراقبت های پوستی مخصوص پوست چرب لازم است از محصولات آرایشی و بهداشت پوست‌ چرب استفاده نمایید .در غیر این صورت ممکن است پوست شما دچار آکنه شود .

ضدآفتاب

مرطوب کننده شما ممکن است حاوی ضدآفتاب هم باشد. ولی استفاده کردن از یک ضدآفتاب جدا نیز ایده خوبی میباشد. آفتاب در عرض ۱۵ دقیقه می تواند به پوستتان آسیب بزند. حتی اگر جوان باشید ممکن است مبتلا به سرطان پوست شوید. در پی ضدآفتابی با فاکتور حفاظتی SPF حداقل ۳۰ باشید که با اشعه های UVA و UVB مبارزه کند. هر روز از آن استفاده کنید، حتی اگر هوا آفتابی نباشد و یا سرد باشد. اشعه های آفتاب می توانند از ماسه ، آب  و برف بازتاب کنند. هر ۲ ساعت یک بار ضدآفتاب را استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *